Dzień Dyni jest zapisany w kalendarzu pod datą 31 października. Najmłodsze dzieci z grupy ,,Pszczółek” bawiły się właśnie podczas tego święta. Głównym elementem dekoracji oraz zabaw była oczywiście dynia, bardzo zdrowe i piękne warzywo. Tego dnia przedszkolaki ubrały się na kolor pomarańczowy. Zadania, które wykonywały, związane były z dynią, dzięki czemu dzieci wzbogaciły wiedzę na ich temat. Najmłodszym bardzo spodobała się ramka z dynią, w której robili sobie pamiątkowe zdjęcia. To był niezwykły dzień, pełen emocji i radości.
Ogłoszenie
Niezwykła lekcja
Każdy z nas ma w domu cenne pamiątki rodzinne. Szczególne miejsce zajmują pięknie napisane listy czy pocztówki Aby spróbować swoich sił w pięknym pisaniu, na lekcji historii piątoklasiści ćwiczyli ozdobny styl pisania. Dzięki takim zajęciom uczniowie uczą się pisać czytelnie, wyrabiają sobie ładny charakter pisma.
Warto dodać, że w kalendarzu pod datą 23 stycznia znajdziemy Dzień Pisma Odręcznego. To święto przypomina o znaczeniu i roli odręcznego pisma w życiu człowieka. Data została wybrana nieprzypadkowo, bowiem 23 stycznia urodziny obchodził John Hancock- jeden z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Słynny stał się jego zamaszysty i piękny podpis, który stał się wzorem sprawności piśmienniczej.
11
#przerwanaczytanie
26 października w naszej szkole było wielkie święto czytania. Tego dnia kolejny raz wzięliśmy udział w w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. “Przerwa na czytanie”. Czytaliśmy w klasach i na korytarzu. Starsi uczniowie czytali najmłodszym dzieciom z oddziału przedszkolnego. W akcji uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom w naszej szkole zwiększy się liczba miłośników czytania książek.
37
Wyjazd na przedstawienie ,,Królowa Śniegu"
25 października klasy 0-III miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt. ,,Królowa Śniegu”. Spektakl został zaprezentowany przez krakowskich aktorów Teatru Nowoczesnego. Uczniowie obejrzeli niezwykłą opowieść o przyjaźni i odwadze. Gdy znika przyjaciel Gerdy- Kaj, dziewczynka nie waha się ani chwili i wyrusza mu z pomocą. Wraz z główną bohaterką uczniowie przeżywali niezwykłe przygody pełne niespodzianek.
Przedstawienie było bardzo ciekawe i podobało się młodym widzom.
,,Ratuję od małego"
25 października mieliśmy okazję gościć w naszej szkole ratowników ze Stowarzyszenia TADZIKAONY. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy w ramach programu szkoleniowego „Ratuję od małego”. To były niezwykle interesujące i przydatne zajęcia. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i wykonywały ćwiczenia praktyczne. Wiedzą, że należy nieść pomoc poszkodowanym i jak się zachować, by pomóc osobie poszkodowanej.
40
Gminne zawody w tenisie stołowym
25.10.2023r. w Turowie odbyły się Mistrzostwa Gminy Szczecinek w tenisie stołowym. W zawodach wzięło udział blisko 50 zawodniczek i zawodników z gminnych szkół podstawowych z Turowa, Wierzchowa, Parsęcka i Żółtnicy. Rywalizacja prowadzona była w dwóch grupach wiekowych: rocznik 2009-2010 oraz 2011 i młodsi osobno dziewczęta i chłopcy. Świetnie zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. Trzynastoosobowa reprezentacja wywalczyła 9 medali, a na cztery kategorie rozgrywek uczniowie Szkoły Podstawowej w Parsęcku zwyciężyli w trzech. W grupie dziewcząt młodszych zwyciężyła Dominika Norkowska, srebrny medal zdobyła Kaja Purlis, a brązowy Oliwia Nędzi. W kategorii dziewcząt starszych Mistrzynią Gminy została Oliwia Matwiejczuk, ze srebrnym medalem wróciła Martyna Bugajska. Ponadto 4 była Oliwia Kita. Wśród chłopców młodszych srebrny medal wywalczył Dominik Norkowski, brąz przywiózł Jakub Pogoda, a 4 miejsce zajął Nikodem Purlis. W grupie chłopców starszych zwyciężył Bartosz Małek, a srebro zdobył Bartosz Matwiejczuk.
4Zawody zorganizował i przeprowadził jako sędzia główny Jacek Słowiński. Gratulujemy
Wyjazd na przedstawienie
24 października uczniowie klas V- VIII pojechali do szczecineckiego kina ,,Wolność”. Tam obejrzeli spektakl pt. ,,Mity” przygotowany przez krakowskich aktorów z Teatru Nowoczesnego. Przedstawienie rozpoczęło się mitem prezentującym historię powstania świata według mitologii greckiej. Po chwili okazało się, że jesteśmy w szkole, w której uczniowie przygotowują spektakl na podstawie ,,Mitologii” Jana Parandowskiego. Zabrali nas w niezwykły świat antycznych bogów i herosów. W sztuce nie zabrakło mitu o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie oraz Orfeuszu i Eurydyce. Przedstawienie było przesycone humorem, świetnymi efektami specjalnymi oraz wspaniale dobraną oprawą muzyczną. Spektakl bardzo się uczniom podobał, dostarczył im wielu wrażeń artystycznych.
Dla tych, których czeka dopiero lektura mitów, spektakl był okazją do pierwszego spotkania z bohaterami greckich opowieści. A ci uczniowie, którzy znają już mity, mieli szansę na ciekawą lekcję powtórzeniową
Zaproszenie do udziału w akcji ,,Przerwa na czytanie"
Samorząd uczniowski zaprasza uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców do udziału w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. “Przerwa na czytanie”.
Akcja odbędzie się w naszej szkole 26 października ( czwartek) 2023 roku
Tego dnia wystarczy wypożyczyć książkę z biblioteki albo przynieść ją z domu. Podczas przerw proponujemy, aby usiąść na korytarzu, w klasie, w sali, w której odbywają się spotkania szkolnego klubu czytelniczego i czytać, czytać, czytać:) Dzięki temu wspólnie z innymi uczestnikami akcji pobijemy rekord czytania na przerwie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji.
Ślubowanie pierwszaków
Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu naszej szkolnej społeczności, a zwłaszcza uczniów klasy I jest uroczyste pasowanie na ucznia. W tym roku szkolnym uroczystość z tej okazji miała miejsce 20 października. Na ten dzień pierwszoklasiści przygotowali część artystyczną i zaprezentowali się przed rodzicami oraz starszymi uczniami. Wykazali się umiejętnościami recytatorskimi, muzycznymi i tanecznymi. Ich występ wszystkim bardzo się podobał. Po części artystycznej nadszedł moment pasowania. Uczniowie klasy I ślubowali być dobrym Polakiem, wzorowym uczniem, wspaniałym kolegą i dobrym dzieckiem. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor, zarazem wychowawczyni klasy I Mariola Jasińska. Potem uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i wspaniałe prezenty.
17
Ciekawe lekcje fizyki
Lekcje fizyki bardzo podobają się uczniom, zwłaszcza wtedy, gdy mogą przeprowadzać na nich doświadczenia. Przekonali się o tym ósmoklasiści, którzy przeprowadzili doświadczenia dotyczące zjawiska elektryzowania się ciał.
Zadowoleni byli także uczniowie klasy VII, którzy zajęli się badaniem napięcia powierzchniowego cieczy.
5
Nagrody za konkursy szkolne
19 października podczas apelu wręczono nagrody zwycięzcom szkolnych konkursów zorganizowanych z okazji Dnia Nauczyciela oraz Dnia Tabliczki Mnożenia. Pierwszy konkurs polegał na rozpoznaniu nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa. Zwyciężyła Martyna Bugajska z klasy VIII, która rozpoznała 11 nauczycieli spośród 14. Kolejni nagrodzeni uczniowie - Kaja Purlis, Bartek Kita i Jakub Wasylik poprawnie wskazali 10 osób. W konkursie matematycznym najlepiej wypadły siódmoklasistki. I miejsce zajęła Oliwia Nędzi, II- Oliwia Matwiejczuk, a III- Oliwia Kita.
9Gratulujemy nagrodzonym i zachęcamy do aktywnego udziału w kolejnych konkursach
#PoznajPolskę Wycieczka klas 1-3
17 października uczniowie klas I- III wyjechali na wycieczkę w ramach projektu ,,Poznaj Polskę”. Pierwszym miejscem, które odwiedziły dzieci, był Trzęsacz. Uczniowie poznali historię tego miasta w Muzeum Multimedialnym MuzeON. Następnie udali się pod ruiny Kościoła św. Mikołaja. Kolejnym punktem wycieczki były Międzyzdroje. Uczniowie odwiedzili Oceanarium, gdzie mogli podziwiać mnóstwo morskich stworzeń. Potem po zjedzeniu pysznego obiadu udali się,pod opieką przewodnika, na spacer po molo i na aleję gwiazd. Na koniec wyskakali się na placu zabaw.
69Wycieczka bardzo się uczniom podobała. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wrócili wieczorem do domu.
Dzień Papieski
Co roku 16 października przypada Dzień Papieski. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Główne obchody wydarzenia przypadają na niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Ojca Świętego. Tegoroczny XXIII Dzień Papieski przebiegał pod hasłem ,,Św. Jan Paweł II- cywilizacja życia”. W obchody święta włączyli się nasi uczniowie. W szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego drugoklasiści zaśpiewali piosenkę o Janie Pawle II. Ósmoklasistka Martyna przygotowała prezentację multimedialną, w której przybliżyła postać Karola Wojtyły.
6
Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy #PoznajPolskę
10 października uczniowie z klas IV- VIII pojechali na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Wyjazd został zrealizowany w ramach ministerialnego programu ,,Poznaj Polskę”.
Spod szkoły wyjechaliśmy autokarem o 7.45. Dojazd do stolicy zajął 7 godzin. Gdy już dojechaliśmy do Warszawy, odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Tam samodzielnie przeprowadziliśmy różne eksperymenty, a przy tym świetnie się bawiliśmy jako badacze oaz odkrywcy. W Teatrze Wysokich Napięć wzięliśmy udział w niezwykłym spektaklu z wyładowaniami elektrycznymi. Później pojechaliśmy do hotelu, zjedliśmy kolację i poszliśmy spać. Tak minął pierwszy dzień wycieczki.
Następnego dnia czekały kolejne atrakcje. Po śniadaniu pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam przewodnicy, oprowadzając nas po salach tematycznych, opowiadali o wydarzeniach z powstania. Dzięki temu poczuliśmy atmosferę powstańczej stolicy. W muzeum obejrzeliśmy film ,,Miasto ruin”. Muzeum okazało się niezwykłym miejscem, które dzięki połączeniu historii ze współczesnymi środkami prezentacji pozwoliło utrwalić wiadomości o powstaniu.
Po wyjściu z muzeum spacerowaliśmy z przewodnikiem Traktem Królewskim, zwiedziliśmy Zamek Królewski, a przy Grobie Nieznanego Żołnierza zobaczyliśmy zmianę warty honorowej. Po obiedzie odwiedziliśmy Łazienki Królewskie -letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tam w parku zobaczyliśmy pomnik Fryderyka Chopina. Atrakcją tego miejsca okazały się też wiewiórki i łabędzie.
Ostatniego dnia wycieczki pojechaliśmy do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, niezwykłego miejsca dzikiej przyrody w centrum stolicy. Spacerowaliśmy alejkami pełnymi różnorodnych roślin. Ogród okazał się przepięknym miejscem na spacer.
Potem pojechaliśmy do pałacu w Wilanowie- rezydencji wybudowanej dla króla Jana III Sobieskiego. W czasie tej podróży w czasie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej ,,Na sarmackim dworze”. Podczas zajęć mieliśmy okazję zwiedzić apartamenty króla i jego ukochanej Marysieńki oraz ubrać typowe elementy stroju szlachcica i dzięki temu przenieść się w świat mody XVII wieku. To był ostatni dzień wycieczki, więc późnym popołudniem wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
21Wycieczka do Warszawy bardzo się podobała. Uczniowie stwierdzili, że warto było odwiedzić Warszawę i chętnie pojechaliby do stolicy jeszcze raz.
Zapraszamy do galerii, gdzie można obejrzeć więcej zdjęć z wycieczki.
ŚWIĘTO NAUCZYCIELI
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Z tej okazji w szkole odbył się uroczysty apel. Na początku głos zabrała pani dyrektor Mariola Jasińska, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Serdecznie podziękowała za trud włożony w kształcenie oraz wychowanie dzieci i młodzieży. W części artystycznej wystąpili uczniowie z klas I- III. Przygotowali wiersze, piosenki i ten sposób wyrazili swoje podziękowanie nauczycielom za ich pracę.
Podczas uroczystości pani dyrektor wyróżniła nagrodami nauczycieli i pracowników szkoły. Nagrodzeni zostali: p. Grażyna Adaśko, p. Anna Przysiecka, p. Małgorzata Grondys, p. Joanna Malicka, p. Katarzyna Merk, p. Joanna Żelaznowska, p. Małgorzata Piechocińska p. Anna Klech, p. Violetta Lewicka, p. Anna Purlis i p. Michał Wilchowski. W tym roku Nagrodę Wójta otrzymali pani dyrektor Mariola Jasińska oraz pan Jacek Słowiński. Serdecznie gratulujemy.
Niespodzianką dla nauczycieli tego dnia był też pyszny, słodki upominek od Rady Rodziców.
6
Dzień Gier Planszowych
Co roku 10 października obchodzimy święto miłośników planszówek. Pamiętały o tym uczennice z samorządu uczniowskiego, które zaproponowały uczniom, by przynieśli do szkoły gry, które lubią. Był to świetny pomysł, ponieważ na przerwach i podczas niektórych lekcji uczniowie mieli okazję zagrać w swoje ulubione gry planszowe. Pomysł samorządu na organizację tego dnia promuje ciekawy sposób spędzania czasu wolnego. Daje możliwość, by podzielić się swoją pasją z innymi.
5
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie